Opalování a ochrana kůže před UV zářením

03.07.2020

Je tu začátek letních prázdnin a s nimi související letní radovánky, kdy chodíme více k vodě, na výlety, jezdíme k moři a vystavujeme pokožku těla neustálému slunečnímu záření. Pojďme si něco málo říct o naší kůži, o UV záření a ochraně pokožky těla před sluncem.

KŮŽE

   Naše kůže se skládá ze 3 vrstev a těmi jsou pokožka, škára a podkožní vazivo. Ovšem zaměříme se jen na pokožku, která má za úkol chránit organismus před různými vlivy a slunečním zářením. 

   V základní vrstvě pokožky se nachází buňky melanocyty, v nichž se tvoří pigment melanin. Čím více melaninu, tím je kůže tmavší. Melanin pohlcuje UV záření a přemění ho na neškodné infračervené záření. Vlivem UV záření se tvoří v kůži i aktivní vitanim D, který napomáhá lepšímu vstřebávání vápníku


UV ZÁŘENÍ A JEHO ÚČINKY NA KŮŽI

   Sluneční záření se dělí na 3 zóny: UVA záření, UVB záření a UVC záření.

   UVA záření je pigmentotvorné a okamžitě tvoří pigment melanin. Toto záření způsobuje pomalejší hnědnutí, ale je o to trvalejší. Jeho dlouhodobé působení proniká do podkoží a poškozuje tak kůži. Poškození kůže se objevuje se zpožděním několika let a projevuje se rychlejším stárnutím pokožky, tvoří se vrásky a pigmentové skvrny.

   UVB záření oproti UVA záření vyvolává tvorbu pigmentu za několik dní. Způsobuje spálení, kdy nejdříve pokožka zčervená a potom zrudne. Pokud pokožka vlivem tohoto záření jen zčervená, tak zčervenání do druhého dne zpravidla zhnědne.

   UVC záření je pro nás vcelku bezvýznamné, jeho vlnová délka se nedostane na tělo. Je ovšem dezinfekční, ale velmi nebezpečné. Malá dávka toho záření může způsobit zánět spojivek a při vyšších dávkách může těžce poškodit zrak. UVC záření se zvyšuje s rostoucí nadmořskou výškou.


FOTOTYPY KŮŽE

   Zabarvení kůže rozlišujeme podle 4 fototypů. 

   Fototyp 1 se vyznačuje velmi světlou kůží, světlými či rezavými vlasy. Zarudnutí této pokožky přichází po 10 minutách na přímém slunci. Špatně se opaluje, za to se velmi rychle spálí díky nízké obranyschopnosti. Pro fototyp 1 proto volíme přípravky s SPF 50+.

   Fototyp 2 má světlou kůži a světlé vlasy. Zarudnutí pokožky nastává po 15-20 minutách na přímém slunci. Pro tento fototyp většinou volíme přípravky s SPF 30+.

   Fototyp 3 je silně pigmentovaný a má hnědé vlasy. Zčervenání této pokožky nastupuje do 20-30 minut. Tento fototyp více zčervená, ale rychleji hnědne. Zde volíme přípravky s SPF 20+.

   Poslední fototyp je fototyp 4. Vyznačuje se stále tmavou pokožkou a vlasy jsou tmavohnědé až černé.Nedochází zde skoro k žádnému zarudnutí nebo až po 45 minutách na slunci. Zde volíme přípravky s SPF 10+.

 

OCHRANA KŮŽE PŘED UV ZÁŘENÍM

   Kůže má svojí přirozenou ochranu, jenže jen přirozená ochrana kůže nestačí. K ochraně kůže před UV zářením používáme ochranu v podobě kosmetických přípravků. 

   K přirozené ochranně řadíme tvorbu melaninu, kyseliny urokánové (absorbuje UV záření), ztluštění rohové vrstvy, hromadění beta-karotenu, kyselý kožní film a obranný mechanismus, kdy si tělo dokáže opravit již poškozené buňky. 

    Poté je na řadě ochrana pokožky pomocí krémů s ochranným UV filtrem. Přípravky s UV filtrem s opakují několikrát za den a po koupání. Dále přispívá nošení brýlí s UV filtrem, tyčinky na rty, pokrývky hlavy a nevystavování se slunci v polední hodinách.


TYPY PŘÍPRAVKŮ S OCHRANNÝM FILTREM PŘED OPALOVÁNÍM

   Tyto přípravky mohou být ve formě olejů, gelů nebo emulzí. Olejové přípravky vytváří na pokožce neprodyšný film. Přípravky v gelové formě mají nižší filtrační účinek. Nejvíce rozšířené jsou emulzí přípravky, které jsou lehce roztíratelné a jsou prodyšné. Přípravky se používají 30 minut před opalováním. Není dobré před opalováním používat parfémy, parfémové kosmetické přípravky (mohou vytvořit pigmentové skvrny) a pozor bychom si měli dát na některé rostliny a léky.


PŘÍPRAVKY POUŽÍVANÉ PO SLUNĚNÍ

   Je důležité se starat o pokožku i po opalování. Tyto přípravky jsou ve formě mlék, gelů a pěn. Přípravky mají za úkol kůži zklidnit a regenerovat. Obsahují panthenol, azulen, gama-bisalol, vitamin E a A. Pokud nemáme doma po ruce tyto kosmetické přípravky, můžeme je nahradit bílým jogurtem, kysanou smetanou nebo obklady ze studeného černého čaje. 



   Avšak opalovací přípravky bychom neměli používat jenom v létě. Rizikové období je v zimě a příchod prvního jarního slunce. Dále jsou rizikové podmínky na horách, ve vodě či na pláži. Kdy si pokožce vyžaduje vyšší ochranný faktor. 

V SALONU SE TÉŽ ZABÝVÁME PÉČÍ O PLEŤ, KTERÁ JE POŠKOZENA UV ZÁŘENÍM A TRÁPÍ JI HYPERPIGMENTACE.

KE VŠEM KOSMETICKÝM OŠETŘENÍM PŘISTUPUJEME PROFESIONÁLNĚ A ŘEŠÍME RŮZNÉ PROBLÉMY PLETI DO HLOUBKY PROFESIONÁLNÍMI POSTUPY.


Salon Asineda

Slavíčkova 1677, 356 01 Sokolov

+420 723 517 196


 

Salon Asineda, Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky